czwartek, 11 kwietnia 2019

Jak czyścić i dbać o miękkie soczewki kontaktowe (część 1)

Soczewki miękkie




Pielęgnacja soczewek

Soczewki kontaktowe dzielimy na miękkie, twarde i hybrydowe. Miękkie soczewki jednodniowe oraz takie, które nosimy bez przerwy np. przez miesiąc i wyrzucamy, nie będą wymagały specjalnego traktowania w postaci czyszczenia czy przechowywania w pojemnikach na soczewki. Natomiast wszystkie pozostałe soczewki, które zdejmujemy, a następnie ponownie nakładamy na oko, wymagają odpowiedniej dbałości w ich pielęgnacji.
W przypadku wszystkich soczewek musimy pamiętać, aby po zdjęciu ich z oka umieszczać je w pojemniku z odpowiednim płynem do soczewek, jednak nie każdy typ soczewki pielęgnuje się w taki sam sposób. Zresztą sama pielęgnacja zależy także od tego, jak długo używamy takiej soczewki - innego traktowania wymaga miękka soczewka noszona w trybie miesięcznym zdejmowana przed snem, a innego twarda soczewka gazoprzepuszczalna, którą używamy nawet przez dwa lata.


Soczewki miękkie jedodniowe nie wymagają
przechowywania w pojemnikach na soczewki.



Myć czy nie myć?

Ja już wcześniej wspomnieliśmy, soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia. Są pod tym względem idealne dla osób, które nie chcą się martwić o dodatkowe czynności pielęgnacyjne wymagane przy pozostałych soczewkach. Jest to ich największa zaleta. Znajduje to odzwierciedlenie w ich wyższej cenie, jednak należy pamiętać, że nie musimy kupować dodatkowo specjalnego płynu pielęgnującego. Pozostałe soczewki wymagają poświęcenia im trochę więcej czasu. Co prawda są na rynku miękkie soczewki kontaktowe, które można nosić bez przerwy np. dwa tygodnie czy miesiąc, to jednak wielu użytkowników zdejmuje je na noc bądź raz na kilka dni, aby dać odpocząć oczom. Pierwsza i najważniejsza rzecz, jaką musimy zrobić po zdjęciu soczewek, to umieścić je w odpowiednim płynie. Zapobiega to przede wszystkim wyschnięciu soczewki i w konsekwencji jej uszkodzeniu. Ale dlaczego w takim razie nie włożyć jej po prostu do wody? To prawda, soczewka nie wyschnie, ale musimy zwrócić uwagę na to, jakie właściwości ma specjalny płyn do soczewek. Do każdego typu soczewek wymagany jest odpowiedni płyn. Inne właściwości będzie miał płyn do soczewek twardych, a inne do miękkich. Dodatkowo wśród płynów do soczewek miękkich możemy rozróżnić te dedykowane dla alergików. Wszystkie płyny jednak łączy to, że w przeciwieństwie do zwykłej wody, posiadają specjalnie składniki umożliwiające czyszczenie i dezynfekcję soczewek, a także ich odpowiednie nawilżenie. A co z pojemnikami na soczewki?



Płyn Regard K przeznaczony do pielęgnacji
soczewek twardych gazoprzepuszczalnych.




Pojemnik na soczewki

Zacznijmy od pojemnika, do którego wlewamy płyn, a następnie umieszczamy w nim soczewki. Ma on oznaczenie L i P, dzięki czemu obniża się prawdopodobieństwo pomylenia soczewek przy zakładaniu. Często taki pojemnik otrzymujemy w komplecie razem z płynem, gdzie cały zestaw powinien wystarczyć na 1 - 4 miesiące, w zależności od częstotliwości zdejmowania soczewek. Jeśli jednak pojemnik dokupujemy oddzielnie, musimy pamiętać, aby przy zakupie kolejnego płynu nabyć także nowy pojemnik. Ważne, aby go regularnie wymieniać, gdyż z czasem się brudzi jak również osiadają na nim bakterie. Niektóre pojemniczki na soczewki mają funkcję antybakteryjną poprzez umieszczenie w nich cząstek srebra. Je również trzeba regularnie wymieniać, jednak zapewniają one lepszą ochronę przed wnikaniem w soczewkę drobnoustrojów. Co do samego pojemniczka, należy też przestrzegać zasady, aby podczas jego napełniania nie dotykać go końcówką wkraplającą płynu.



Pojemnik antybakteryjny na soczewki kontaktowe
zawierający warstwę srebra.




Myć wodą?

Wróćmy teraz do pytania, czemu nie wystarczy umieszczać soczewek w zwykłej wodzie. Przede wszystkim woda, nawet destylowana, nie ma właściwości dezynfekujących soczewki, nie zabija bakterii ani grzybów, a jest to wymagane do prawidłowej pielęgnacji soczewek. Taką funkcję zapewnia specjalny płyn do przechowywania soczewek. Najczęściej do soczewek miękkich można spotkać płyny typu „wszystko w jednym”. Dzięki specjalnej formule taki płyn skutecznie czyści dezynfekuje zarówno soczewki hydrożelowe jak i silikonowo-hydrożelowe, a dzięki obecności kwasu hialuronowego płyn doskonale nawilża zarówno soczewki jak i oczy. Ale jak właściwie używać płynu do soczewek? To nic trudnego.



Płyn do soczewek typu ALL-IN-ONE (wszystko w jednym) do
przechowywania miękkich soczewek kontaktowych.



Czyste ręce!

Na początku należy dokładnie umyć ręce mydłem, można do tego celu użyć specjalnego mydła w piance, np. Piiloset Soap Foam Wash dla użytkowników soczewek kontaktowych. Każde naciśnięcie dozownika dostarcza odpowiednią ilość pianki potrzebną do jednego mycia. Takie mydło nie zawiera środków zapachowych, za usuwa szkodliwe mikroorganizmy z rąk redukując ryzyko zakażenia, a także ogranicza liczbę osadów białkowych, które mogą powstać podczas dotykania soczewek. Kiedy już mamy czyste i wysuszone ręce, nie pozostaje nic innego, jak zdjęcie soczewki z oka. Dalsze kroki są zależne od instrukcji, jaka jest dołączona do płynu, jednak w większości przypadków proces będzie wyglądał podobnie.



Specjalne mydło do rąk w piance przeznaczone
dla użytkowników soczewek kontaktowych.




Jak czyścić soczewkę płynem?

Soczewkę umieszczamy na wewnętrznej stronie dłoni i dozujemy na nią kilka kropli płynu dezynfekującego. Następnie przez kilkanaście sekund bardzo delikatnie pocieramy soczewkę opuszką palca z obu stron. Potem, używając nieco większej ilości płynu, przemywamy soczewkę, a na końcu umieszczamy ją w pojemniku wypełnionym świeżym płynem. Płynu powinno być na tyle dużo, aby soczewka była w nim całkowicie zanurzona. Aby skutecznie zdezynfekować soczewki, należy pozostawić je w płynie na odpowiedni czas przewidziany przez producenta płynu. Niekiedy wystarczą 4 godziny, jednak można zostawić w nim soczewki np. na noc.



Pamiętaj!

Po ponownym założeniu soczewek należy opróżnić pojemnik z płynu, przepłukać świeżym płynem i odstawić do wyschnięcia. Ważne, by nie używać tego samego płynu do soczewek więcej niż jeden raz. Nie powinno się także mieszać różnych płynów pielęgnacyjnych, a także zmieniać rodzaju oraz typu płynu dla tej samej pary soczewek. Jeżeli soczewki nie były używane około dwóch tygodni lub dłużej, przed ponownym założeniem powinno się przepłukać je w świeżej porcji płynu.



Sól fizjologiczna, doskonała do płukania soczewek
kontaktowych we wszystkich systemach pielęgnacyjnych.




Jak zacząć?

Najprawdopodobniej po doborze soczewek dostaniesz informacje od lekarza, jaki wybrać płyn do soczewek miękkich i zakupisz taki płyn jeszcze podczas wizyty. Z różnych przyczyn możesz chcieć zmienić płyn - na tańszy, nowszy, lepszy... Ale co zrobić, gdy nie chcesz kupować dużego płynu, kiedy chcesz tylko spróbować czy będzie lepszy od poprzedniego? Producenci płynów i tutaj mają rozwiązanie. Praktycznie każdy duży płyn ma swój odpowiednik w małym opakowaniu. Co więcej, zaczynając przygodę z soczewkami kontaktowymi możesz zakupić zestaw startowy, tj. mały płyn, pojemnik na soczewki oraz poręczną saszetkę. Taki zestaw jest też doskonały do zabrania w podróż, kiedy liczy się wygoda i każdy gram bagażu. :)



Zestaw startowy do pielęgnacji soczewek
z saszetką i pojemnikiem na soczewki.




Nie da się taniej?

No jak nie, jak tak? Kiedy już wiesz, jaki płyn jest dobry i znalazłeś złoty środek (stosunek ceny do jakości), to wcale nie oznacza, że nie może być taniej. Słowo klucz: ZESTAW. Tak, jeśli jesteś stałym użytkownikiem soczewek, zdecydowanie warto szukać zestawów. Np. zamiast jednego płynu kupić trójpak. Zawsze to tańsze rozwiązanie, a dodatkowo kupując w sklepie internetowym zamiast trzy razy płacisz za przesyłkę tylko raz. Zestaw możesz znaleźć także z soczewkami, które już używasz, np. zapas półroczny soczewek wraz z płynami. Tutaj zaletą jest nie tylko oszczędność na wielokrotnych kosztach wysyłki i niższej cenie w zestawie, ale także to, że sprzedawcy dobierają rekomendowane płyny do danych typów soczewek.



Ekonomiczny trójpak płynów do soczewek.




Ale to jeszcze nie wszystko

W kolejnej części dowiemy się, kiedy soczewki mogą wymagać dodatkowego czyszczenia, powiemy o pielęgnacji soczewek twardych i dlaczego warto rozważyć zakup przyssawek do soczewek. Poruszymy także problem osób z wrażliwymi oczami oraz przejdziemy do podsumowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz