poniedziałek, 1 lutego 2021

Jak czyścić i dbać o twarde soczewki kontaktowe (część 2)

Soczewki twarde gazoprzepuszczalne (RGP)


Pielęgnacja soczewek

Jak zauważyliśmy w poprzedniej części, soczewki kontaktowe dzielimy na miękkie, twarde i hybrydowe, będące połączeniem obu wcześniejszych typów soczewek, jednak do nich także stosujemy płyny do soczewek miękkich lub preparaty do soczewek wszystkich typów, np. Piiloset BioTwin lub Piiloset One Step. Omówiliśmy już, jak należy dbać o miękkie soczewki kontaktowe, tym razem przejdziemy do soczewek twardych. Ich pielęgnacja będzie podobna. Podstawowa różnica w soczewkach twardych polega na tym, że służą do korygowania innych wad, np. stożka rogówki, często są też produkowane dla konkretnego pacjenta i są użytkowane dużo dłużej od soczewek miękkich. Zamiast soczewek jednodniowych czy miesięcznych, tutaj będziemy mieli soczewkę, która używamy przez co najmniej kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Co ciekawe, występują wśród nich takie, które zakłada się tylko na noc. To właśnie czas użytkowania i materiał, z którego zrobione są soczewki, wpływają tutaj na odmienność pielęgnacji w stosunku do soczewek miękkich, które np. po jednym dniu, dwóch tygodniach czy czy miesiącu - wyrzucamy. Dłuższe użytkowanie jednej soczewki twarde powoduje między innymi to, że z czasem osadzają się na niej osady białkowe, których nie usunie zwykły płyn do soczewek miękkich. Dlatego w przypadku soczewek twardych należy używać specjalnych płynów przeznaczonych tylko dla takich soczewek.



Specjalne płyny wyłącznie do soczewek twardych.


Jakich używać płynów?

Należy pamiętać, że do pielęgnacji soczewek twardych potrzebne są odpowiednie płyny, gdyż użycie niewłaściwych może z czasem spowodować nawet uszkodzenie soczewki. Co charakteryzuje środki do czyszczenia i płukania twardych soczewek? Są one specjalnie przystosowane do tego typu szkieł kontaktowych, posiadają w sobie składniki pozwalające odpowiednio zdezynfekować i oczyścić ten typ soczewki. Dodatkowo płyny posiadają właściwości odbiałczające oraz usuwające osady wapniowe z powierzchni soczewki. W gamie produktów do soczewek twardych występują także tabletki enzymatyczne, które usuwają osady składające się z albumin, tłuszczów i polisacharydów (białek, mukopolisacharydów i osadów lipidowych). W przypadku tabletek, doskonale działają rozpuszczane w soli fizjologicznej lub zwykłym płynie typu „wszystko w jednym” do soczewek miękkich.

Sól fizjologiczna doskonale nadaje się
do rozpuszczania tabletek odbiałczających.




Czy potrzebne są specjalnie pojemniki na soczewki?


Tutaj na szczęście nie ma rozróżnienia na specjalne pojemniki do soczewek twardych. Należy jednak pamiętać, żeby każdorazowo dokładnie zapoznać się z instrukcją płynu do soczewek twardych, którego będziemy używać. Zdarza się bowiem, że w jednym płynie soczewkę możemy przechowywać, inny natomiast nadaje się tylko do zdezynfekowania i oczyszczenia soczewki, ale następnie trzeba ją wypłukać w neutralnym płynie lub soli fizjologicznej. Niemniej warto wymieniać pojemnik na soczewki przynajmniej raz na 3-4 miesiące.

Pojemnik antybakteryjny na soczewki kontaktowe
zawierający warstwę srebra.




Co poza myciem soczewek?

Odrębną sprawą jeśli chodzi o odpowiednie traktowanie soczewek twardych jest to, jak je zakładamy. Niektórym może sprawić trudność założenie takiej soczewki ze względu na jej budowę. Z racji tego, że jest ona z twardszego materiału, niektórzy mają kłopot z wyjęciem jej z pojemniczka i prawidłowym umieszczeniem na oku. Ale i dla takich osób powstały odpowiednie produkty. Mowa o przyssawkach do soczewek. Występują one w kilku wariantach, np. dla mniejszych oraz większych soczewek. Możemy spotkać przyssawki z dziurką w środku, która pomaga „zassać” soczewkę i tym samym pewniej się z nią obchodzić. Taka przyssawka wystarcza na bardzo długi okres użytkowania i jednocześnie jej pielęgnacja jest bardzo prosta. Wystarczy umyć ją ciepłą wodą z mydłem, opłukać i pozostawić do wyschnięcia.


Klasyczna przyssawka do zakładania i zdejmowania soczewek twardych.



Co jeszcze poza płynami i tabletkami?


Specjalne płyny czy tabletki, to nie wszystkie produkty, które pozwalają dbać o odpowiednią kondycję soczewek. W gamie akcesoriów do soczewek twardych znaleźć możemy także koncentraty czyszczące do mechanicznego usuwania osadów z powierzchni soczewki kontaktowej. Występują w postaci żelowego hypoalergicznego płynu potocznie zwanego mydełkiem. Używamy go poprzez naniesienie niewielkiej ilości produktu na soczewkę, a następnie pocieranie soczewki palcami. Taki żel zawiera w swym składzie Hydroxyetylocelulozę, która zawiera w sobie tworzy delikatną otoczkę wokół powierzchni soczewek, ułatwiając jej mechaniczne czyszczenie. Preparat ten jest często wybierany przez osoby kupujące płyny jako uzupełnienie pozwalające zwiększyć skuteczność czyszczenia zarówno twardych jak i miękkich soczewek kontaktowych.



Jak czyścić soczewkę płynem?


Już wspominaliśmy, zawsze należy zapoznać się z instrukcją użytkowania konkretnego płynu, gdyż zasada działania może się różnić pomiędzy różnymi produktami. Niektóre płyny służą jedynie do czyszczenia i dezynfekcji soczewki, ale nie można w nich z kolei przechowywać soczewek przez dłuższy czas. Na rynku dostępny jest także specjalny płyn przewidziany do wszystkich typów soczewek, ale sprawdzający się idealnie w pielęgnacji soczewek hybrydowych. Co wyróżnia Piiloset One Step (bo o nim mowa)? Jest to system na bazie nadtlenku wodoru. Nie zastosujemy wraz z nim zwykłego pojemniczka na soczewki. Ten, który znajduje się w zestawie jest zupełnie innej konstrukcji, a dodatkowo posiada pierścień neutralizujący rozkładający roztwór na wodę i tlen. W przypadku tego systemu cały proces czyszczenia trwa 6 godzin. Przed założeniem warto jednak przemyć soczewkę roztworem soli fizjologicznej Piiloset SAL, Piiloset BioSoak lub roztworem do pielęgnacji Piiloset BioTwin.

Piiloset One Step - skuteczny i łatwy w użyciu
system do dezynfekcji wszystkich typów soczewek
kontaktowych (miękkich, twardych, hybrydowych).




Pamiętaj!


Tak jak w postępowaniu z soczewkami miękkimi, po ponownym założeniu soczewek należy opróżnić pojemnik z płynu, przepłukać świeżym płynem i odstawić do wyschnięcia. Ważne, by nie używać tego samego płynu do soczewek więcej niż jeden raz. Nie powinno się także mieszać różnych płynów pielęgnacyjnych, a także zmieniać rodzaju oraz typu płynu dla tej samej pary soczewek. Jeżeli soczewki nie były długo używane, przed ponownym założeniem powinno się przepłukać je w świeżej porcji płynu. Pamiętaj również, że kupując zestawy kilku płynów lub płynów z tabletkami, możesz sporo zaoszczędzić, a Twoje środki do pielęgnacji soczewek wystarczą Ci na dłużej.

Kupując zestaw płynów wraz z tabletkami enzymatycznymi oszczędzasz!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz