piątek, 8 lutego 2019

Nużyca u ludzi - czym jest spowodowana i jak ją leczyć?


Nużeńce (łac. Demodex)

Nużeńce, to pasożytnicze roztocza - mało groźne, póki nie znajdą się brzegach powiek, gdyż pasożytują głównie w torebkach włosowych i gruczołach łojowych. Ich wielkość, to około 1/3 milimetra, zatem są niedostrzegalne gołym okiem. Najczęściej spotykane osobniki u człowieka, to Demodex folliculorum i Demodex brevis. Za dnia wbijają się wgłąb skóry, natomiast aktywnie żerują dopiero w nocy, czyli wtedy, gdy śpimy.
Poruszają się po brzegach powiek około 1,5 centymetra na godzinę, jednak jest to zupełnie niewyczuwalne - to tym gorzej, bo może minąć nawet kilka lat od momentu zarażenia, do wystąpienia pierwszych objawów, a potwierdzić jego obecność można dopiero badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych. Z czasem nużeńce powodują chorobę nużycę.



Nużeniec (łac. Demodex) należy do
pasożytniczych pajęczaków z gromady roztoczy



Czym grozi nużyca?

Według serwisu NaukaWPolsce Polskiej Agencji Prasowej aż 40-60 procent ludzi po czterdziestym roku życia może być zaatakowanych przez nużeńce. Nużyca, zwana także demodekozą, czyli choroba przez nie powodowana dotyka ludzi na całym świecie. Pamiętajmy, że początkowo objawy są skąpe lub nawet żadne. Sama nużyca dotyka głównie twarz oraz jej okolice. Powoduje ropiejące krosty, trądzik oraz wypryski. Dla tego pasożyta pożywieniem jest przede wszystkim wydzielina z gruczołów łojowych oraz przesącze osocza krwi. Poprzez odpowiednie leczenie można pozbyć się pasożyta z organizmu. Jest to bardzo ważne, gdyż dorosły pasożyt powoduje między innymi przewlekłe zapalenie brzegów powiek, czego następstwem jest MGD (dysfunkcja gruczołów Meiboma). Jest to o tyle ważne, że gruczoły te odpowiadają za nawilżanie powierzchni oka, a ich dysfunkcja prowadzi do schorzenia zwanego zespół suchego oka.



Występowanie

Biorąc pod uwagę procent ludzi, u których występują objawy obecności nużeńców, można wyciągnąć wniosek, że zarazić się jest dość łatwo. Do zarażenia dochodzi drogą kontaktową. Zarazić się można używając wspólnych ręczników czy innych przyborów toaletowych. Co warte podkreślenia, bardzo łatwo możemy zarazić się w drogeriach czy sklepach z kosmetykami, gdzie niejednokrotnie korzystamy np. z testerów w postaci pudru. Niekiedy do zarażenia może dojść poprzez zwykłe podanie ręki. Na szczęście nie ma ryzyka, że zarazimy się od psa czy kota. Choroba początkowo nie daje objawów, przez wiele lat możemy żyć w nieświadomości, że nastąpiło zarażenie. Rozwinięciu choroby sprzyja nadmierny spadek odporności, stąd w podwyższonej grupie ryzyka są osoby starsze. Nie wyklucza to jednak występowania nużycy także u osób młodych.



Nużeniec wewnątrz torebki włosowej


Objawy choroby

Objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność:
  • uczucie w oku suchości, obecności piasku
  • pieczenie i swędzenie oczu - zwłaszcza rano
  • łzawienie
  • zmiany skórne w obrębie twarzy, zaczerwienienie
  • miejscowa gorączka, stan zapalny, ból i powstanie ropnia
  • lekkie swędzenie skóry w miejscu przebywania nużeńców
  • wągry i zaskórniki
  • ropiejące krosty

Nużeniec powodować może zapalenie gruczołu łojowego bądź mieszka włosowego, co z kolei uniemożliwia wydzielanie łoju. To jest właśnie przyczyna powstawania ropnia, bólu, stanu zapalnego bądź gorączki. Swędzenie skóry, które jest odczuwane przez wrażliwsze osoby, spowodowane jest aktywnością nużeńców, gdy przemieszczają się wgłąb mieszka lub gruczołu łojowego.




Nużeńce przemieszczają się wgłąb mieszka włosowego


Mylne diagnozy

U wielu osób, szczególnie młodych, występuje problem wyprysków, trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry. Wielokrotnie w takich przypadkach może być źle postawiona diagnoza, ponieważ nużyca jest mylona z właśnie takimi objawami i mimo iż ma się podejrzenie zwykłego trądziku, nie pomagają różnego rodzaju maści sterydowe czy antybiotyki. Stąd należy się także przebadać pod kątem występowania nużeńca, gdyż w takim przypadku mogło dojść do zarażenia właśnie tym pasożytem. Tak samo w przypadku problemu z nadmiernym łzawieniem oczu, spowodowanym np. nietolerancją soczewek kontaktowych - w tym wypadku również należy brać pod uwagę zarażenie nużeńcem. Diagnostyka w przypadku podejrzenia zarażenia jest o tyle ważna, że pasożyt ten jest bardzo niebezpieczny, a z wiekiem drastycznie wzrasta ryzyko zachorowania na nużycę, szczególnie po 70. roku życia, gdzie ilość ludzi zarażonych może sięgać nawet do 100%!



Właściwa diagnostyka

Diagnostyka pod kątem obecności nużeńców jest niezwykle prosta, a do tego niedroga, gdyż nie wymaga specjalnego sprzętu laboratoryjnego ani kosztownych badań. Diagnosta do wykonania badania potrzebuje zaledwie kilku rzęs, które zazwyczaj łatwo wychodzą z powieki. Warto pamiętać, aby w dniu badania nie używać żadnych kosmetyków do malowania oczu. Następnie wybrane rzęsy ogląda się pod mikroskopem, gdzie można już bez problemu dostrzec nużeńce bądź ich jaja.



Objawy występowania nużeńca

Leczenie

Samo leczenie nie wydaje się już teraz zbytnio kłopotliwe ze względu na występowanie odpowiednich preparatów do osłabienia aktywności nużeńców, a w konsekwencji do spowolnienia ich funkcji życiowych. Stosowanie takich preparatów w postaci sprayów oraz chusteczek do przecierania powiek odznacza się wysoką skutecznością. Taka metoda walki z pasożytem wydaje się najlepszą metoda pozbycia się nużeńca. Po zastosowaniu odpowiedniego preparatu powinna znacznie zredukować się ilość mikroorganizmów uczestniczących w zaostrzeniu stanu chorobowego.



Preparat spowalniający funkcje życiowe nużeńca

Na rynku można znaleźć odpowiednie roztwory czy chusteczki do pielęgnacji powiek, pomagające w złagodzeniu objawów spowodowanych występowaniem nużeńca. Pojawił się również preparat Demodex, który umożliwia pielęgnowanie skóry zarówno sprayem jak i chusteczkami.



Stosowanie sprayu i chusteczek

W celu skutecznego działania należy używać zarówno sprayu jak i chusteczek do mechanicznego usuwania nużeńców z powierzchni skóry. Ich użycie jest bardzo łatwe. W przypadku polskiego preparatu Demodex oba wymienione składniki znajdują się w jednym opakowaniu. Wieczorem, czyli przed największą aktywnością nużeńców, należy zastosować spray. Należy dokładnie umyć twarz i ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie wytrzeć twarz jednorazowym ręcznikiem papierowym. Kolejno, zamknięte oczy spryskuje się DemodexSpray (po jednym naciśnięciu dozownika na każde oko). Można również delikatnie wsmarować płyn masując brzegi powiek. Po około 15 minutach płyn powinien zacząć wysychać. W tym momencie należy przetrzeć powieki chusteczką Demodex - co ważne, jedną chusteczkę należy użyć dla jednego oka!



Preparat Demodex w postaci sprayu oraz chusteczek



Na rynku w ostatnim czasie pojawiła się także nowość do walki ze skutkami zakażenia Nużeńcem (Demodex), zespołem suchego oka oraz przynoszącym ulgę w podrażnieniu spowodowanym przez zapalenie brzegów powiek. Aby ułatwić stosowanie preparat jest zawarty w nawilżanych chusteczkach (nie ma już potrzeby stosowania sprayu). Są to naturalne chusteczki do powiek Cliradex - doskonałe do codziennej higieny oczu. Tym, co je wyróżnia, jest skład, w który wchodzą jedynie naturalne substancje, ponadto są w 100% wolne od konserwantów. Najważniejszym składnikiem jest 4-Terpineol pochodzący z olejku z drzewa herbacianego. Cechują go właściwości roztoczobójcze, antybakteryjne i przeciwzapalne działanie. Cliradex tym samym staje się naturalnym preparatem pozwalającym utrzymać powieki i skórę w zdrowiu i czystości. Takich chusteczek, zależnie od rodzaju i ciężkości objawów, należy stosować raz lub dwa razy dziennie.

Preparat Cliradex w postaci nawilżanych chusteczek


Ustępujące objawy

Preparatu ułatwiającego pozbycie się nużeńców należy stosować ściśle z zaleceniami i bez przerw. Nawet, jeśli wydaje się, że objawy już zniknęły. Nie można przerywać leczenia, którego okres wynosi co najmniej 2 miesiące w przypadku Demodex folliculorum i minimum 3 miesięcy w przypadku Demodex brevis. Taki okres jest spowodowany długim cyklem rozwojowym pasożyta. Odpowiednie stosowanie powinno skutkować przeciwzapalnie oraz łagodząco.



Opinie diagnostów

Jak można się dowiedzieć z opinii diagnostów laboratoryjnych, w przypadku stosowania preparatuDemodex, rzeczywiście są widoczne efekty stosowania. Wskazują, że Demodex jest jednym z lepszych preparatów obecnych na polskim rynku i niewątpliwie pomoże osobom cierpiącym na uciążliwe dolegliwości spowodowane obecnością nużeńców.

1 komentarz:

  1. jejku, jaki ja z tym kiedys miala problem. Teraz wychodzi na to, ze nuzence ma moj chlopak wiec nie wiem czy sie zaraz nie zaraze.. Stosowalam w kazdym razie demoxoft chyba wtedy i jakos tak w miare szybko ustapilo. To pieczenie, swedzenie, suchosc oka, ta cala wydzielina - no masakra jakas. Nikomu nie zycze

    OdpowiedzUsuń